Yabancı Dizi / TV Series

Erasmus değişim programı nedeniyle bir süre televizyondaki geleneksel Türk Dizilerinden uzak kalmışken büyük bir keyifle Yabancı Dizi izledim. Bu sayede düzenli olarak başlayıp bitiremediğim 'How I Met Your Mother' ve 'Sex and the City' i sindirdim.
Üstüne 'Suburgatory' 'United States of Tara', 'New Girl', 'Design by Jane', 'Shameless' ve 'Pan Am' ile cila yapmaktayım. 
Severek izlediğim bu güzelim dizilerin konuları ise şöyle :


In the time of Erasmus exchange program I got away from traditional Turkish dramas on television and watched world series with great pleasure. In this way, starting on a regular basis which I can not complete previously 'How I Met Your Mother' and 'Sex and the City'. And kept on  with 'Suburgatory' 'United States of Tara', 'New Girl', 'Design by Jane', 'Shameless' and 'Pan Am' with the tasted of a piece of cake (:
Subject of this beautiful series as follows: Suburgatory:

Komedi
Boşanmış bir baba, 16 yaşındaki kızına daha iyi bir hayat sağlamak için kızıyla birlikte New York’un merkezinden bir kenar mahalleye taşınır. Ancak, burası özellikle genç kız için oldukça acayip ve sinir bozucu bir yerdir.
Comedy
A divorced father moved to an upstate New York in the suburbs with 16-year-old daughter to make a better life . However, this is very strange and frustrating a place  especially for young girls.


United States of Tara:

Komedi- Dram
Dizinin konusu, çoklu kişilik bozukluğu adlı psikolojik bir rahatsızlığı bulunan Tara ve ailesi etrafında geçiyor. Tara, kendisi dışında üç ayrı karaktere istemeden de olsa bürünmekte. Büründüğü karakterlerden biri genç bir kız diğeri orta yaşın üstünde titiz bir ev hanımı bir diğeri ise bir erkek.
Her bir bölümde farklı bir nedenle Tara'nın bu karakterlere bürünüşü ve bunun sonucunda gelişen olaylar yer alıyor.

Comedy- Drama
Series revolves around a psychological disorder called multiple personality disorder : Tara and her family. Tara, except for herself,transforms three different characters reluctantlyOne of the character is a young girl, other one over the middle age of meticulous housewife and a boy. 
In each section different characters of Tara with reasons and causes, after that effort of finding the reason of this transformation shown. 
United States of Tara

New Girl:

Sitkom
Zooey'in yer aldığı bu dizi kadın-erkek ilişkileri üzerine bir sitkom. Dizi, sevgilisinden yeni ayrılmış bir genç kızın 3 erkekle aynı eve taşınmak zorunda kalmasıyla başlıyor ve gündelik hayata olan vurguları ile akıp gidiyor (:
Sitcom
This series is a sitcom with male- female relationships and Zooey is the girl! A new separated lover girl moved a house- 3 man live there and things goes on (:

Design by Jane:

Komedi- Dram
Lise öğrencisi Jane abisi ile sürdürdüğü hayata katkıda bulunmak üzere bir moda firmasında staja başvurur ve yapılan bir hata sonucu yaşı yetmemesine rağmen firma direktörünün yardımcısı olarak işi kapar ve olaylar lise ve moda dünyası arasında gelişmeye başlar. Moda tutkunlarına tavsiye olunur (:
Comedy- Drama
High school girl Jane apply a internship for help her brother who lives with. But because of an age mistake she get an assistant director position.  And she tries to live between high school and fashion world. I suggest this to fashion addicts!  
 

Shameless:


Komedi- Dram
'Utanmaz' diye çevirebileceğimiz bu dizi gerçekten utanmaz :)) Chicago'nun varoş bir semtinde geçen dizi altı çocuk ve bir bekar babadan oluşan Gallagher komik ama çoğu zamansa yürekleri burkan hayatları anlatılıyor. Yeni bölümünlerinin yayınlanmasını merakla beklediğim bu diziyi şiddetle tavsiye ediyorum!
Comedy- Drama
This series is really Shameless! It tells us a mostly comedy but sometimes heartbreaking story of a single dad with 6 child lives in Chicago suburb. I'm looking forward to new episodes and strongly recommend you!Pan Am:

Dram
Dizi şirketi ve bünyesinde yer alan hostes ve pilotları konu alıyor. Son derece akıcı olan dizide ülkeler arası ilişkiler ve o zamanın dünyasına da değiniliyor. Kıyafetler de 1960'lı yıllara ait olduğu için izlemesi bir o kadar keyifli. 
Drama
The hostess and pilots within range of the company and is about. Which is a very fluid with world of the time series and also touches on intergovernmental relations. Clothes belonging to the 1960s is just as enjoyable to watch.


No comments:

Post a Comment

Ben bunları dedim ama ya sizce ? Ya da isterseniz ileti gönderin ;) detailsbyenda@gmail.com
I said that but what you think about it ? :)) Or if you want send an email ;) detailsbyenda@gmail.com

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Share on Tumblr